Uczeń - Reżyser - Rapsodalia 2005

Spektakl pt. „Pieśń o przemijaniu naszym” odbył się w piątek, 25 listopada o godz.13.00 w Domu Kultury w Jędrzejowie. Jego autorem i reżyserem jest Kamil Szadkowski, uczeń kl.II „e” Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie. (Spektakl ten zdobył I nagrodę w „Rapsodaliach 2005”)

Spektakl zawierał 5 scen i jego tematyką były etapy dorastania: od narodzin do śmierci.Przedstawienie dotyczy jakby dwóch światów – raju, czyli świata idealnego i świata, w którym żyjemy. Granicą między nimi była drabina, która symbolizowała drzwi. Świat idealny był spokojny, osoby miłe, a życie ich bezproblemowe. Przechodząc przez symboliczne drzwi znalazły się w diametralnie innym świecie. Przedstawiony on był w sposób negatywny. Obrazował zabieganych, zajętych codziennymi sprawami ludzi, często żyjących w chaosie i pośpiechu.Autor próbował zwrócić przez to uwagę widza na nasz codzienny, szary świat. Nasze życie jest tytułowym przemijaniem, często nie liczą się dla nas sprawy duchowe, lecz tylko rzeczy materialne. Scenografia była skąpa, uboga, co pozwoliło widzowi skupić się na tematyce i właściwie ją przeżyć. Scenografię stanowiły: drabina i pudełka. Skromne także były stroje aktorów, właściwie dobrane do przedstawianych scen. Istotną rolę w scenografii odgrywały światła, jednolite, czerwone, intensywnością natężenia wspomagające głośne kwestie aktorów. Bowiem jak przystało na teatr aktorzy nie posługiwali się mikrofonami. Muzyka dopełniała całości, właściwie dobrana zarówno do obrazów raju – spokojna, a w przypadku codzienności stawała się ekspansywna, głośna. Jest to widowisko współczesne, nie trzymające się konwenansów. Spektakl był dość trudny w odbiorze, zmuszał widza do pełnej uwagi i całkowitej koncentracji. Dodatkowo jeszcze treści spotęgowane były listopadową datą, która kojarzy się z czasem zadumy nad przemijaniem. Krótkie, listopadowe dni zmuszają nas do zastanowienia się nad sensem  życia i jego wartością.  Przedstawienie mimo, że było trudne do zrozumienia, zgromadziło dość szeroką publiczność ze szkoły autora spektaklu i z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie. Po zakończeniu przedstawienia wszyscy gratulowali Kamilowi Szadkowskiemu sukcesu. Szczególnie jego klasa.

Zobacz Galerię zdjęć

Recenzja: Katarzyna Muszyńska kl. II „e”.