Angielskie przedstawienie
Przedstawienie niemieckie "Frohe weihnachten"
Przedstawienie niemieckie:
„FROHE WEIHNACHTEN’

W ramach Roku Polsko – Niemieckiego uczniowie klas drugich I Liceum Ogólnokształcącego w Jędrzejowie zorganizowali występy, poświęcone tradycjom adwentowym i bożonarodzeniowym w krajach niemieckojęzycznych. Przedstawienie odbyło się 20 grudnia 2005 r. w szkole i przeznaczone było głównie dla uczniów klas pierwszych, uczących się języka niemieckiego. Przyszło jednak wielu chętnych z innych klas, ażeby je obejrzeć.
Scenariusz przedstawienia i przygotowanie uczniów należało do nauczycielki języka niemieckiego pani Joanny Śliz. Rolę gospodarzy imprezy pełnili uczniowie klasy II b, którzy zajęli się jej organizacją od strony technicznej oraz zaprojektowaniem i wykonaniem scenografii, budzącej ogólny podziw. Pomoc w wykonaniu dekoracji okazali też uczniowie klasy I h oraz ich wychowawczyni pani Ewelina Miklasińska, która również miała wpływ na dobór aktorów i zawsze chętnie służyła radą na próbach.
Na początku występów widzowie, by móc lepiej przygotować się do przeżywania Świąt, zostali zachęceni do gruntownych porządków przedświątecznych. Uczennice klasy II e Marlena Basoń, Kasia Muszyńska i Monika Piorun, przebrane za gospodynie domowe, odtańczyły w rytm muzyki Mozarta „Eine kleine Nachtmusik” brawurowy taniec ze szczotkami.
Rolę konferansjerów pełnili Izabela Sosnowska (II b) i Paweł Jach (I h). Prowadzący stopniowo wprowadzali widownię w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, opowiadając na wstępie o typowych dla krajów niemieckojęzycznych tradycjach adwentowych, które w Polsce nie są rozpowszechnione: wieniec adwentowy; kiermasze świąteczne, na których panuje niepowtarzalna atmosfera; czytanie dzieciom o zmierzchu historii adwentowych. Jedną z takich historii przeczytała Marta Kurkowska (II f). Widownia przy nastrojowej sonacie Beethovena w skupieniu słuchała pięknej opowieści o czterech czerwonych świecach, płonących na wieńcu adwentowym, symbolizujących pokój na świecie, wiarę, miłość i nadzieję.
Następnie „gospodynie” udzieliły wywiadu, dotyczącego potraw świątecznych w Niemczech oraz ochoczo zabrały się do „pieczenia” tradycyjnych ciasteczek, których nie może zabraknąć na Święta Bożego Narodzenia w żadnym domu w Niemczech. Ciastka oczywiście upiekli wcześniej uczniowie klasy II b (Michał Jakubczyk i Alicja Pasoń).
O kalendarzu adwentowym, typowej tradycji niemieckiej, sprawiającej małym dzieciom wiele radości, opowiadała Magda Habuz (II f).
5 grudnia wieczorem dzieci w Niemczech wystawiają przed drzwi buty na prezenty, ponieważ w nocy przychodzi do nich św. Mikołaj. Aktorzy zaśpiewali po niemiecku przy akompaniamencie gitary (Milena Kosińska II f) piosenkę o św. Mikołaju „Morgen kommt der Weihnachtsmann”. Wywołany w ten sposób św. Mikołaj zaszczycił publiczność swoją wizytą, ale ku zdumieniu wszystkich był on w towarzystwie czarnej, kudłatej postaci z rózgą, podzwaniającej łańcuchem. Św. Mikołaj, za którego przebrany był Dominik Michałkiewicz (II h), przedstawił swego pomocnika imieniem Krampus (Marcin Sutowicz II b). Postać ta znana jest w Bawarii i Austrii, a jej zadaniem jest zbadać, czy osoba, która ma dostać prezent od Mikołaja jest tego warta. Krampus gorliwie „badał” publiczność, wystawiając jej szkolne grzeszki na światło dzienne. „Grzesznicy” zostali symbolicznie ukarani rózgą oraz obdarowani mandarynkami. Było przy tym wiele śmiechu i radości.
Potem prowadzący opowiadali o tradycji zdobienia drzewek świątecznych: obyczaj ubierania choinek w różne ozdoby (początkowo były to jabłka i papierowe róże) pochodzi z Niemiec z XVII w. Tam również po raz pierwszy wykonano szklane bombki. Aktorzy ubrali choinkę w papierowy łańcuch oraz zaśpiewali po niemiecku piosenkę o wiecznie zielonym drzewku, które jest symbolem trwałości i nadziei. Kiedy choinka była już ubrana, można było zacząć świętowanie: Widzowie jedli ze smakiem kruche ciasteczka oraz słuchali pięknych, starych kolęd niemieckich („Still, still”; „Weihnacht überall”). Na stole stały palące się świece zapachowe i lampiony, a za oknem padał gęsty śnieg, który choć nie był przewidziany w scenariuszu, przyczynił się do stworzenia miłej, świątecznej atmosfery.
Następnie Alana Kowalska (II g) przeczytała legendę o powstaniu jednej z najsłynniejszych kolęd świata, śpiewanej w 300 językach pt. „Cicha noc”. Nasza utalentowana solistka Agata Wielińska (II f) zaśpiewała tę kolędę w obydwu wersjach językowych: po niemiecku i po polsku. Akompaniowała jej na keyboardzie Paulina Fatyga (I c).
Prowadzący podziękowali wszystkim za udział w przedstawieniu i wyrazili nadzieję, że dowiedzieli się oni czegoś ciekawego o tradycjach świątecznych krajów niemieckojęzycznych oraz choć trochę poczuli atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na koniec wszyscy aktorzy złożyli publiczności życzenia.
Przedstawienie bardzo podobało się widzom, jak sami później mówili. Było ono atrakcyjną formą zapoznawania uczniów z elementami wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego. Wiedza ta była udziałem zarówno publiczności jak i aktorów, którzy musieli się solidnie przygotować, by móc ją przekazać innym.